Właściciele domowych instalacji fotowoltaicznych i banków energii zapewne nie raz spotkali się z sytuacją, w której tej energii mają za mało lub za dużo. Umiejętność zarządzania energią jest kluczowa dla płynnego funkcjonowania domowej instalacji. Zobacz, jak sobie radzić w przypadku nadwyżek i braków.

Czy magazynowanie energii elektrycznej ma sens?

Jak najbardziej tak. Wydajność paneli fotowoltaicznych zależna jest nie tylko od pory roku, ale też warunków pogodowych w danym dniu. Tymczasem zużycie w domu zwykle jest na podobnym poziomie. Aby nie dopuścić do całkowitego zaniku prądu sieciowego, warto instalować w dopasowany magazyn energii elektrycznej.

Magazynowanie energii ma też tę zaletę, że uniezależnia gospodarstwo domowe od dostaw zewnętrznych. Tym samym awarie sieci elektrycznej spowodowane np. warunkami atmosferycznymi (wiatr, uderzenie pioruna) nie mają wpływu na autonomiczną instalację domową. Banki energii elektrycznej można więc potraktować jako rozwiązanie ze wszech miar pożyteczne.

Co robić z nadmiarem energii elektrycznej?

Energii elektrycznej nie da się tak po prostu wypuścić w powietrze, ale można ją zużyć. Jeśli bank energii fotowoltaicznej jest pełen, a produkcja nadal trwa, warto wykorzystać ten moment na naładowanie wszelkich urządzeń elektrycznych łącznie z samochodem. To też dobry czas na zrobienie wszelakich prac z wykorzystaniem urządzeń o dużej mocy, a więc potrzebujących dużo prądu. W ruch powinny iść: pralka, suszarka, zmywarka, kosiarka, klimatyzacja lub system grzewczy.

Jeśli budynek jest podłączony do zewnętrznej sieci energetycznej, nadmiar wyprodukowanej energii można sprzedać zewnętrznemu dostawcy.

Puste banki energii – jak sobie poradzić?

Kiedy bank jest całkowicie pusty, ratunkiem może być awaryjny generator prądu lub sieć energetyczna lokalnego dostawcy. Te rozwiązania trzeba jednak potraktować jako ostateczne.

W sytuacji, gdy produkcja prądu jest mniejsza niż zużycie, warto podjąć kroki w kierunku czasowego oszczędzania.

Z czego można zrezygnować? Ze wszystkiego, co nie zakłóci codziennego funkcjonowania – zmywania w zmywarce (raz na jakiś czas można ręcznie), codziennego prania (w szafach zwykle jest tyle ubrań, że na kilka dni spokojnie powinno wystarczyć), odkurzania (zamiatanie może nie jest tak dokładne, ale też spełni swoja funkcję), koszenia trawy (rzadka sytuacja, bo latem prądu nie brakuje), korzystania z klimatyzacji (jeśli brakuje prądu, to zwykle za oknem nie ma upału, da się wytrzymać).

W przypadku gdy bank energii bardzo często świeci pustkami, warto rozważyć wymienienie go na większy – być może jest niedopasowany do instalacji domowej. Najlepsze banki energii można znaleźć tutaj: https://linkzpu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *